Pitch.

Spela videoklipp

Avsnitt 26:

Valberedningens viktiga uppdrag.

Nyckeln till en långsiktig verksamhetsinriktning börjar med valberedningens arbete. Veckans Pitch innehåller ett framgångsrikt recept signerat två riktiga proffs – Pehr Andersson, ordförande i valberedningen för Malmö FF och Charlotta Nordenberg, ordförande i Svenska Golfförbundets valberedning. 

De poängterar vikten av alla medlemmars ansvar i rekryteringen. Andra tips är att välja personer med samma värdegrund som föreningen och som tänker strategiskt. Likt alla andra grupper är varierande bakgrund också ett plus.

Publicerad:

1 november 2022

Producerat av:

Brama på uppdrag av Svenska Golfförbundet.

Tidigare avsnitt.

Se avsnitt om ett specifikt ämne

Alla avsnitt

Utveckla klubben med Pitch.

Välkommen att se Pitch.

Pitch är en webb-TV-serie som fokuserar på klubbutveckling. Här får du massor av inspiration inom golfklubbens olika områden. Använd gärna avsnitten i klubbens styrelse- och utvecklingsarbete.

Dela avsnitten till andra.

En stor fördel med Pitch är att det inte finns någon begränsning i antalet som kan ta del av det, så sprid gärna ordet till de kollegor som kanske inte har nåtts av programmen.

Adress:

Box 11016
Skansbrogatan 7

100 61 Stockholm

Adress:

pitch@golf.se