Pitch.

Spela videoklipp

Avsnitt 24:

Budgetplanering i osäkra tider.

Säsongens första Pitch handlar om att klara de ekonomiska utmaningar som väntar. Vi har besökt Hökensås GK, som tog ut en extra energiavgift av sina seniormedlemmar för att täcka de skenande kostnaderna. SGF:s Bo Bengtsson tror inte att golfare kommer välja bort sina medlemskap i någon större utsträckning nästa år, men kanske greenfeebesöken. Han tipsar om att försöka skapa en realistisk bild med budgeten och vara transparent mot medlemmarna. Slutligen ett stopp hos några klubbar som införskaffat solceller – det finns ljus i tunneln!

Publicerad:

11 oktober 2022

Producerat av:

Brama på uppdrag av Svenska Golfförbundet.

Tidigare avsnitt.

Se avsnitt om ett specifikt ämne

Alla avsnitt

Utveckla klubben med Pitch.

Välkommen att se Pitch.

Pitch är en webb-TV-serie som fokuserar på klubbutveckling. Här får du massor av inspiration inom golfklubbens olika områden. Använd gärna avsnitten i klubbens styrelse- och utvecklingsarbete.

Dela avsnitten till andra.

En stor fördel med Pitch är att det inte finns någon begränsning i antalet som kan ta del av det, så sprid gärna ordet till de kollegor som kanske inte har nåtts av programmen.

Adress:

Box 11016
Skansbrogatan 7

100 61 Stockholm

Adress:

pitch@golf.se