Pitch.

Spela videoklipp

Avsnitt 32:

Prata proaktivt med kommunen

Utträngning är ett konkret hot för flera golfklubbar. I veckans Pitch får du exempel på hur en bra dialog med kommunen kan rädda besvärliga situationer. Örebro City Golf stod inför en potentiell konflikt om både arrende och marktillgång. Men ordföranden agerade snabbt, såg till att lära känna politiker och tjänstemän och erbjöd sig att samarbeta. Snart hade klubben fått tre nya hål och kommunen perfekt mark för nya husbyggen. – Vi är inte så jobbiga, vi ser också fördelar med en nära relation till golfbanor, säger Linn Hammar på Örebros kommun.

Publicerad:

6 April 2023

Producerat av:

Brama på uppdrag av Svenska Golfförbundet.

Tidigare avsnitt.

Se avsnitt om ett specifikt ämne

Alla avsnitt

Utveckla klubben med Pitch.

Välkommen att se Pitch.

Pitch är en webb-TV-serie som fokuserar på klubbutveckling. Här får du massor av inspiration inom golfklubbens olika områden. Använd gärna avsnitten i klubbens styrelse- och utvecklingsarbete.

Dela avsnitten till andra.

En stor fördel med Pitch är att det inte finns någon begränsning i antalet som kan ta del av det, så sprid gärna ordet till de kollegor som kanske inte har nåtts av programmen.

Adress:

Box 11016
Skansbrogatan 7

100 61 Stockholm

Adress:

pitch@golf.se