Pitch.

Spela videoklipp

Avsnitt 30:

Skapa en bra idrottskultur.

Är det några som vet hur man håller en röd tråd i verksamheten över tid så är det Gävle GK. De har en lång tradition av att fokusera på idrottsverksamhet, och har fått idrotten golf att bli en stor del av klubbens DNA. Det betyder 400 juniorer som tävlar och tränar regelbundet – och en stor grupp äldre medlemmar som gör detsamma. Dessutom cirka 80 medlemmar som gått vidare till professionell utövning, antingen som spelare eller PGA-tränare. I veckans Pitch delar de med sig av framgångsfaktorerna som bland annat innehåller styrelsebeslut, stöd till tränare och ideella samt att skapa plats för de unga.

Programledare: Mattias Brännholm, Brama

Publicerad:

18 januari 2023

Producerat av:

Brama på uppdrag av Svenska Golfförbundet.

Tidigare avsnitt.

Se avsnitt om ett specifikt ämne

Alla avsnitt

Utveckla klubben med Pitch.

Välkommen att se Pitch.

Pitch är en webb-TV-serie som fokuserar på klubbutveckling. Här får du massor av inspiration inom golfklubbens olika områden. Använd gärna avsnitten i klubbens styrelse- och utvecklingsarbete.

Dela avsnitten till andra.

En stor fördel med Pitch är att det inte finns någon begränsning i antalet som kan ta del av det, så sprid gärna ordet till de kollegor som kanske inte har nåtts av programmen.

Adress:

Box 11016
Skansbrogatan 7

100 61 Stockholm

Adress:

pitch@golf.se